Konsultantka jest książką o bardzo głęboko przemyślanej fabule

Kim jest główna bohaterka powieści?

Pewnego dnia, biegając po londyńskim parku, Claire widzi na brzegu ciało dziecka zaplątane w sitowie. Wszystko zaczyna się komplikować.

Claire jest dziennikarką. Po trzech latach od zdarzenia w parku jej teściowa, Ruth, proponuje swemu synowi, mężowi Claire, by przeprowadził się z żoną i ich małą córeczką na wieś, do domu po jej matce. Początkowo wszystkim wydaje się, że to świetne rozwiązanie, również dla Claire. Dziecko będzie się wychowywać blisko natury, teściowa w zasięgu ręki, pomoże, gdy będzie trzeba.

Szybko jednak okazuje się, że Claire nie jest tam szczęśliwa. Teściowa jest apodyktyczna, a młoda matka, dotąd aktywna zawodowo wzięta dziennikarka, nie czuje się dobrze w roli gospodyni. Czy to depresja poporodowa, czy jedynie zagubienie i smutek spowodowany utratą dotychczasowego życia?

Konfrontacja marzeń i planów z rzeczywistością

Claire myślała, że ucieknie przed bolesnymi wspomnieniami z przeszłości, tak się jednak nie dzieje. Pewnego dnia znajduje w skrzynce list. Anonimowy nadawca sugeruje Claire, że zna jej przeszłość. Twierdzi, że nie zasłużyła na szczęście i na córeczkę. Claire nie udaje się uciec od przeszłości. Tego, co ją dręczy, czytelnik przez długi czas może się jedynie domyślać, snując różne hipotezy. Autorka stopniowo odsłania przed czytelnikiem rysy charakterologiczne głównej bohaterki, jej emocje, uczucia i motywy postępowania. Powoli wyjaśnia się, dlaczego Claire ma lęk przed wodą, dlaczego koniecznie chciała wyprowadzić się z Londynu, dlaczego nie utrzymuje kontaktów ze swą dawną przyjaciółką.

W przeprowadzce na wieś Claire szukała azylu. Przed przeszłością nie uciekła, natomiast znalazła samotność, poczucie bezradności, niepewności i lęku o przyszłość.Jej mąż założył gabinet weterynaryjny. Ciężko pracuje, wraca wieczorami. Claire jest sama, nie ma jej kto pomóc. Znów, jak kiedyś, rzeczywistość ją osacza. Jak to się skończy?

Zalety powieści

Misternie utkana fabuła i mroczny klimat powieści sprawiają, że czyta się ją chwilami ze ściśniętym gardłem. Rewelacyjna kreacja psychologiczna bohaterów wbija w ziemię. A zakończenie to prawdziwy majstersztyk. Powieść zdecydowanie godna jest polecenia.